Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Toroslar'ın zirvesinde bal hasadı

2015-05-19 12:46:00

Toroslar`ın zirvesine kamp kuran arıcılar hasat mevsiminin mutluluğunu yaşıyor

Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği`ne üye arıcılar Toroslar`ın zirvesinde yer alan kovanlarından başladıkları bal hasadının verimli geçmesini bekliyor.

Birlik başkanı Hasan Çalıkoğlu, yaptığı açıklamada, birliğin üye 2 bin 136 arıcının toplam 281 bin 195 adet de kovanı bulunduğunu belirterek üye ve kovan sayısı itibariyle Mersin`in arıcılık faaliyetinde Türkiye genelinde ilk dört bölge içerisinde yer aldığını ifade etti. Çalıkoğlu, Türkiye`nin her tarafına gezginci olarak giden Mersinli arıcıların, Konya, Niğde, Kayseri, Sivas, Yozgat ve Van çevresinde arılarını çiçeklerle buluşturduğunu söyledi.

Kışın kurak gitmesinin arıcılarda endişe yarattığını anlatan Çalıkoğlu, haziran ayı sonlarına doğru etkili olan yağışların yayla kesimlerindeki otların yeşermesine ve çiçeklerin açmasını sağladığını dile getirdi.

Doğadaki bu canlılığın arıların hem kaliteli hem de bol bal yapmasını sağladığını aktaran Çalıkoğlu, "Kuraklık nedeni ile bal rekoltesinde düşüklük olacağı endişesi yaşanırken son yağmurlarla bal hasadında geçen yılı geçeceğine inanıyorum" dedi. Çalıkoğlu, şu an bal hasadına başlanan Toroslar`ın zirvelerinin endemik bitkilerin en yoğun bulunduğu bölgelerin başında geldiğinin altını çizerek, bu bölgeden elde edilen balın kalitesinin çok güzel olduğunu vurguladı.

Kovan başına bal üretiminin Türkiye standardının 16 kilonun altına düşmediğini anlatan Çalıkoğlu, "Gezginci arıcılarımızın 25-30 kilo alacaklarına inanıyorum. Özellikle bu yıl geçen yılkinden iki üç kat daha faz bal alınacak" dedi.

Özel kıyafetler giyilerek yapılan hasatta elde edilen balın kilosunun kalitesine göre 60-200 lira arasında satıldığını bildiren Çalıkoğlu, vatandaşların bal alırken çok dikkatli olması gerektiğine dikkati çekti.

Ucuz bal almak isterken sağlığın riske atılabileceği uyarısında bulunan Çalıkoğlu, şöyle devam etti: "Televizyonlarda 10 kilosu 100 liraya bal satışı yapılıyor. Balı ucuza aldığını sanan vatandaş diğer yandan sağlığından ödün verdiğinin farkında değil. Ucuza satılan balı kaliteli bal olarak sanıp, kaliteli bal üreten bizim arıcılarımızın ürünlerini de aynı fiyattan almak istiyorlar. Halbuki kalite her zaman önemlidir çünkü işin içinde insan sağlığı var. İmkanlarımız ölçüsünde arıcılarımıza sağlıklı ve kaliteli bal üretmeleri konusunda da eğitim vermeye çalışıyoruz. Organik bal üretimi yapan illerin başında Mersin gelmekte."

Özel sistemle bal sağımı yapılıyor Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Arıcılık Bölümü Başkanı Hamza Başaran da Erdemli ilçesine bağlı Musa Bozuldu Yaylası yuva kuyu mevkisinde 2 bin 200 rakımda 180 bal üretim kolonisinden bal sağımı yapıldığını belirterek, "Dönem itibariyle bal hasadından dolayı tatlı bir heyecan yaşıyoruz. Geçen yıla oranla bu yıl daha kaliteli bal alacağımızı ümit ediyoruz. Bir yıl boyunca verdiğimiz emeklerin karşılığını bal sağımını gerçekleştirince alıyoruz. Peteklerden bal sağmaya başladığımızda tüm yılın yorgunluğunu hem unutuyor hem de tatlı bir huzurunu yaşıyoruz" dedi.

Her yıl bal sağımını mekanik sistemle yaptıklarını ancak bu yıl daha pratik sistem kurarak üretim yaptıklarını vurgulayan Başaran, şöyle konuştu: ``Bu yıl Toroslar`ın zirvesine güneş enerjili solar sistemi kurarak enerji ürettik. Motorlu devirli süzme makinesinde bal sağılıyor. Bu sistem arıcılık için bir devrim ve bir hamle sayılabilecek sistem. Peteklerdeki balları sağımda bize zaman tasarrufu sağlıyor ve hız kazandırıyor. Eskiden 10-15 gün süren bal sağımları şimdi 3-4 günde tamamlanıyor. Bu yıl bal tüketicilerine daha sağlıklı ve kaliteli bal üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Toroslar`da bal sağım heyecanı bayram sonrasına kadar sürecek."

Toroslar'ın zirvesine kamp kuran arıcılar hasat mevsiminin mutluluğunu yaşıyor

58
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin