Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Çalışkan arılar bal üretimini arttırdı

2015-05-19 12:37:00

"Trakya arısı" Kırklareli'de bal verimini yükselti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca koruma altına alınan ve diğer arı ırklarına göre daha çalışkan, hastalıklara karşı dirençli özellikleri bulunan "Trakya arısı" Kırklareli'de bal verimini yükselti.

Kırklareli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Rıdvan Ulus, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya arısının dünyadaki diğer arı ırklarına göre uysal ve daha çalışkan olduğunu söyledi.

Trakya arısından, diğer arı türlerine göre daha fazla verim elde edildiğini belirten Ulus, konuya ilişkin ıslah çalışmalarının devam ettiğini vurguladı. Türkiye'de temizlik yeteneğine sahip en iyi arı ırkınınTrakya arısı olduğuna dikkat çeken Ulus, şöyle konuştu:

"Trakya arısının ıslah çalışmalarına 2005 yılında Namık Kemal Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesiyle başladık. Yaptığımız çalışmada Türkiye'de 5 arı ırk tespit edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Kırklareli'nin Armutveren köyünde yalıtılmış alan yapıldı. Namık Kemal Üniversitesi ile işbirliği kapsamında Trakya arısının özelliklerini tespit ediyoruz. Trakya arısının tespit edilen en önemli özelliği temizlik yeteneğidir. Türkiye çapında temizlik yeteneğine sahip en iyi arı Trakya arısıdır."

Ulus, Trakya'da son yıllarda ilaç kullanmadan arıcılık yapıldığını, Trakya arısının testten geçirildiğini belirtti. Bu testlerde en kaliteli ve temizlik yeteneğine sahip ana arıların tespit edilerek üretim yapıldığını dile getiren Ulus, şöyle devam etti:

 

"Ayrıca yapılan araştırmalara göre, Trakya arısı ile Avusturya arısının genetik yapısının aynı olduğu tespit edildi. Avusturya arısının temizlik yeteneği yüzde 3'ü geçmiyor ancak Trakya arısında ıslah çalışmalarına başladığımızda temizlik yeteneği yüzde 34'lerdeydi. Geçen yıl 450 ton olan bal verimi bu yıl 550 tona yükseldi. Bal verimi yükselişinden son derede mutluyuz. Trakya arısı diğer arı ırklarına göre daha çalışkan. Bu yüzden bal verimi her geçen yıl artıyor."

24
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin