Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

BALIN MUCİZE FAYDALARI

2015-03-08 04:13:00
Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti bal aynı zamanda tam bir sağlık deposu!
Bal binlerce çiçeğin besleyici değerlerini içinde taşır. Antioksidan ve antibakteriyel özelliği ile vücudun direncini artırır.

Kahvaltıların vazgeçilmezlerinden olan bal kalori ve protein deposudur.

 

Bal tüketmek öksürük, kabızlık, nezle, grip gibi hastalıklardan korumasının yanında mideye diğer bütün organlara faydalıdır.

 

Bal tüketmek ayrıca kansızlığı önlüyor ve damar tıkanıklığını gideriyor.

Büyükler için olduğu kadar çocuklar içinde çok önemlidir.

 

Ancak 0-1 yaş arasındaki bebeklere bal yedirilmemelidir.

 

 

Kur’an dan Nahl Suresi’nin 69. ayetinde: “Rabbin balarısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti

 

Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.”

Bal alırken nelere dikkat etmeli?

TV,radyo ve internet gibi yerlerden yapılan bal satışlarına güvenmeyin! Bununla birlikte açıkta üretilen, satılan, güvenilir olduğundan şüphe duyulan ürünler alınmamalı.

Bal, yaraları iyileştirmede oldukça etkili ve mucizevidir.

Boğaz iltihapları, ameliyat yaraları için, ya da vücutta oluşan mantar ve mikrop üremeleri için de iyi bir savaşçıdır. Baldaki şeker, emilimi kolay olan bir şeker olduğu için kana karışması kolay olur ve mideye kuvvet verir

Sıcak bal şerbeti kabızlığı giderir Romatizmal rahatsızlıklarda da olumlu etkileri görülür Balın tarçınla birlikte kullanımının da mucizevi faydaları saymakla bitmez. Her gün tüketilen bal ve tarçın bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, vücudu bakteri ve viruslerden de korur.

 

5
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin