Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Bal ve Tarçınla Gelen Şifa

2014-07-23 20:28:00
Bal ve tarçın karışımı pek çok hastalığa iyi gelmektedir. eski yunan tıbbında olduğu kadar ayurvedik tıpta da bal, asırlarca hayati ilaç olarak kullanılmıştır. bugünün bilim adamları pek çok hastalıkların tedavisinde balı çok etkili bir ilaç olarak kabul etmişlerdir. bal her türlü hastalıkta gelişi güzel bir yan etkiye sebep olmaksızın kullanılabilmektedir. bugünün tıp ilmi, balın tatlı olmasına rağmen doğru dozlarda alındığında şeker hastaları için tehlikeli olmadığını kabul etmektedir. kanada da yayımlanan tanınmış weekly world news dergisinin 17 ocak 1995 tarihli sayısında batılı araştırmacılar tarafından bal ve tarçınla tedavi edilen hastalıkların listesini yayınlamıştır.
artrit
bir kısım balı 2 kısım ılık su içine koyup üstüne bir çay kaşığı toz tarçın ilave ederek bir krem elde edilir. bununla vücudun ağrıyan yerlerine masaj uygulanır. 1-2 dakika içinde ağrının azaldığını göreceksiniz.
artritli hastalar,bir bardak sıcak su içinde 2 kaşık bal ve bir çay kaşığı toz tarçını eritip sabah ,akşam alabilirler. şayet tertipli olarak alırlarsa kronik artriti olan hastalar bile tedavi olabilirler.
kopenhag üniversitesinde yapılan bir araştırmada; kahvaltıdan önce bir yemek kaşığı bal ve & frac12; çay kaşığı toz tarçını alan 200 hastadan 73 ü bir hafta içinde şifa bulmuşlar, geri kalan yürüyemeyen ve hareket edem-iyen hastalar da bir ay içinde şifa bulmuşlardır.
bağışıklık sistemi
her gün kullanılan bal ve tarçın sivilceler üstüne sürülür. sabahleyin ılık su ile yıkanır.
eğer 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır.
egzama,mantar ve diğer deri enfeksiyonlarında eşit orandaki bal ve tarçın karışımı uygulanır.
soğuk algınlığı
bir kaşık ılıtılmış bal,1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa yenir.
bu uygulama pek çok kronik öksürük,soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için de geçerlidir.
yaşlılık
bal ve tarçınla hazırlanan çay,tertipli alındığında yaşlılık hara biyetini engeller.
4 kaşık bal,1 kaşık toz tarçın, 3 bardak su içinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. günde 3-4 defa & frac14; bardak miktarında içilir. deriyi diri,taze ve yumşak tutar, yıpranmasını durdurur.
yorgunluk
araştırmayı yapan dr. milton, bir bardak su içinde & frac12; kaşık bal ve bir miktar toz tarçının her gün kuşluk zamanı ve vücut direncinin düşmeye başladığı takriben saat 15. 00 te alındığında bir hafta içinde canlılığın arttığını tespit etmiştir.
zayıflama
bir bardak su içine eşit oranda bal ve tarçın konup kaynatılır. her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir.
düzenli uygulanırsa kilo verilir.
ayrıca bu karışım tertipli olarak içildiğinde, yüksek kalorili rejim alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.

0
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin