Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Arının Bal İhtiyacı

2014-07-23 20:30:00
Bir koloninin ne kadar bala ihtiyacı olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Çünkü koloninin kuvvet durumu, yavru yetiştirme faaliyeti ve kovana taşınan bal özünün cinsi, koloninin bal ihtiyacına tesir eden faktörlerdir. Yapılan tespitlere göre, normal bir koloninin yıllık bal tüketimi 77-79 kg dır.
Buna göre, yaz boyunca koloninin şeker ihtiyacı 43 kg, kışın 19 kg dır. Mum salgılamak, petek örnek için de 14 kg şekere ihtiyacı vardır. Yani koloninin yıllık şekeri 77 kg’dır. bunlar yalnız doğadan bal olarak derlenmiş bal üzerinden yazıyorum. Çünkü normal kristal şekerden bahsetmiyoruz.
sonbaharda, yavru yetiştirmenin durduğu tarihten, ilkbaharda koloninin yeterli bal özü toplamaya başlamasına kadar geçen zaman içerisinde, koloninin tükettiği ortalama bal ise 22-24 kg dır. Amerika’nın kuzey eyaletlerinde normal bir arı kolonisinin kış devresi ve erken ilkbahar devresinde 27-36 kg bal tükettiği tespit edilmiştir. Arının bal tüketmesi bulunduğu yörenin iklim şartlarına göre ve arının ırkını göre de değişir.

0
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin