Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Arılar Bizi Soktuktan Sonra Ölüyorlar Mı ?

2014-07-22 00:40:00

Hepsi değil, sadece bal arıları.Aslında arıların çoğu bir canlıyı soktuktan sonra ölmüyor. Standart bir arının iğne yapısı, canlıları soktuktan sonra bile geri çekerek tekrar kullanabileceği kadar pürüzsüz.

Ancak bal arılarının iğneleri, omurgalı hayvanlardan korunmak amacıyla dikenli bir yapıda evrimleşmiştir. Bal arısı bir canlıyı soktuğunda sadece iğnesini batırmış olmaz, yapısındaki dikenler sayesinde iğneyi ileri geri hareket ettirerek daha fazla hasar vererek deldiği alanı da derinleştirebilir. 

Böyle bir arının bizi sokması esnasında cildimizin elastik olması nedeniyle dikenleri ciltte takılı kalıyor. Bu yüzden arıyı cildimizden silkelediğimizde iğnesi genellikle kopuyor. Bal arılarının iğneleri, zehrin salgılandığı bezlere ve hatta sindirim sistemine bağlı olduğu için, kopması halinde arı ölümcül bir yara almış oluyor. Fakat kendisi ölse bile, iğnedeki kaslar hareket etmeye ve içindeki zehri boca etmeye devam ediyor. Ayrıca bu tür bir yara aldıklarında tehdidi diğer arılara da bildirmek için karın kaslarından bir tür feromon yayarak çevredeki tüm arıları saldırmaya teşvik ediyorlar. İşçi bal arılarının aksine, kraliçe bal arısının iğnesi pürüzsüz oluyor.

15
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin