Kategorilerim

BAL

Balin Faydalari

Tarifler

Sağlık

Diğer İçeriklerim (534)
Bal ile ilgili referans siteler
karakovan balı kestane balı
Facebook'ta da varız!
Twitter da @kackarbali
Reklam
iyi bal
iyi bal

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

2014-07-23 20:33:00
Arı sokmasında ilk yardım : Arı arka kısmındaki iğnesini deriye batırarak sokar. O kısımda ağrı, birkaç dakika sonra yanma, arkasından şişme ve deride kırmızı kabarcıklar olur. Çok duyarlı kişilerde daha önemli durumlar ve hatta ölümde görülebilir.
 
- Arı sokmasında, sokulan yer üzerine amonyak (bir kısım amonyak ve dört kısım su karışımı) sürünüz. Kaşıntıyı azaltır. Elinizde kaşıntıyı, yanmayı giderici ilaç varsa onu sürebilirsiniz.
 
- Daha sonra yemek sodası (karbonat) eritilmiş su ile ısıtılmış bezi, sokulan yer üzerine koyunuz.
 
- Eğer arı sokmasından sonra solunum zayıflaması ya da durması olursa ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.
 
- Arı sokmasında sonra bu önlemlerle şikayetlerinizde azalma olmuyorsa ve özellikle çok sayıda arı sokmalarında, bekletmeden ve kesinlikle hastaneye gönderiniz.
 
- Eğer astımınız varsa arı sokması ile astım şikayetlerinde artma olabilir.
 
- Eğer ağzın içinde sokulmuşsa hemen bir buz parçası ağızda emilir. Çok çabuk şişlik ve solunum yolunda tıkanma olacağından hastaneye gitmek gerekir.
 
- Arı sokmasında sokulan yere çamur sürmeyiniz mikrop kapar iltihaplana bildiği gibi tetanozda olabilir.
 
Uyarı : Yaz aylarında kola limonata vs. gibi şekerli içeceklere mutlaka dikkat edilmeli şişeden veya içini görmeden kutudan içerken içine düşmüş arı solunum yolundan sokarak bu bölgede ödem oluşturup solunum yetmezliğine sebep olabilir.
 
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ?
Arı alerjisi olanlarda vücudun genelinde kızarma, kaşıntı ve yumuşak dokularda şişme görülür. Bu sırada solunum güçlüğü, karın ağrısı, kusma, çarpıntı ve baygınlık görülebilir. Boğaz kaslarının kasılması ve yutak bölgesinin şişmesi ile nefes gittikçe zorlaşır ve hasta boğulabilir. Bu olaya “anaflaksi” veya “anaflaktik şok” adı verilir.Arı sokmasına karşı en etkili tedavi amonyaktır. Amonyak hem arının soktuğu yere sürülebilir hem de bir bardak suya 5-10 damla damlatılarak içilebilir.
 
Şişmeye karşı antihistaminik veya steroid bir krem sürülmelidir. Ağızdan alınacak antihistaminik herhangi bir tablet oldukça yararlı olacaktır. Ancak şiddetli reaksiyonlar için geciktirilmeden tıbbi müdahalelere başvurulmalıdır.Arı soktuktan sonra yarayı ovuşturmak ya da emmek kesinlikle doğru değildir. Arı tarafından sokulan kişi eğer terli ise zaten ter zehirin etkisini alacaktır.
Sokulan yere buz koymak, soğuk su ile yıkamak, yoğurt sürmek acının azaltılması için faydalıdır. Ayran da içilebilir.Arının meyve yerken ağza kaçarak boğazdan sokması hayati tehlike yaratabilir. Böyle bir durumda doktora giderken sirke ile sık sık gargara yapmak gerekir.

0
0
0
Yorum Yaz
Follow my blog with Bloglovin